Glokom (Göz Tansiyonu)

0
246
Woman outdoors looking at camera
Glokom erken teşhis ve tedavi edilmediği takdirde sonucu görme kaybına kadar varabilen sinsi bir hastalıktır. Glokom, görme siniri hasarının oluştuğu bir dizi durum için kullanılan  bir terimdir. Glokomun başlıca nedeni göz içindeki basıncın yüksekliğidir. Göz içinde salgılanan ve gözün beslenmesi için gerekli olan göz içi sıvısının boşalamamasına bağlı olarak göz içinde basınç yükselir. Yükselen göz içi basıncı da göz siniri hücrelerine zarar verir. Glokomun (göz tansiyonu) sinsi bir hastalık olarak nitelendirilmesinin en önemli sebebi; kendini görme kaybının başladığı ilerlemiş safhalarında farkettirmesindendir. Bu hastalık her yaş grubunda görülebildiği gibi yeni doğmuş bebeklerde de olabilmektedir.
Glokom riskini arttıran durumlar ise; ailede glokom öyküsünün olması (genetik yatkınlık), 35 yaşın üzerinde olunması, şeker hastalığı, şiddetli kansızlık veya şoklar, yüksek-düşük sistemik kan basıncı (vücut tansiyonu), yüksek miyopi, yüksek hipermetropi, migren, uzun süreli kortizon tedavisi, göz yaralanmaları ve ırksal faktörlerdir.
Bu özelliklere sahip kişilerde glokom hastalığının ortaya çıkma riski normalden daha yüksek olduğu için, bu kişilerin görme sinirindeki hasarın erken tespiti amacıyla  düzenli olarak göz muayenelerini yaptırmaları uygun olur.
Belirtiler: 
Sabahları belirginleşen baş ağrıları, zaman zaman bulanık görme, geceleri ışıkların etrafında parlak halkalar görülmesi, televizyon izlerken göz etrafında ağrı şeklindedir.
Tedavi:
Glokom tedavisinde son yıllarda geliştirilen ilaçlar ve yeni cerrahi yöntemlerle yüz güldürücü sonuçlar bildirilmektedir. Yeni geliştirilen glokom damlaları da göz  içi basıncındaki artışlara karşı koruyucu ve glokomlu gözde hasarı azaltıcı alternatiflerdir.