Hipokondriazis

0
182
Bedende bir bozukluk olmadığı halde sürekli hastalık kaygıları ve çeşitli bedensel yakınmalarla giden bir rahatsızlıktır. Bunların kaynağı kişinin ilişkilerine, yaşam koşullarına bağlıdır. Ancak bunlar bedene aktarılmış ve bedensel hastalık uğraşlarına dönüşmüştür. Sıklık ve yaygınlığı yeterince bilinmemektedir. Kadın ve erkekte aynı oranda rastlanmaktadır. Her yaşta başlayabilmekle birlikte en sık görülen başlangıç yaşının genç erişkinlik olduğu düşünülmektedir.
Belirtiler:
Kişi vücut belirtilerini yanlış yorumlamasına bağlı olarak, ciddi bir hastalığı olacağı ya da olduğu korkusunu en az altı ay boyunca taşımaktadır. Yeterli tıbbi değerlendirme yapılmasına ve güvence verilmesine karşın bu düşünceleri sürmektedir. Bu düşünceler belirgin bir sıkıntıya ya da toplumsal, mesleki alanlarda ya da işlevselliğin önemli diğer alanlarında bozulmaya neden olmaktadır.
Tedavi:
Öncelikle hastaların bu düşüncelere neden olacak organik rahatsızlığın olmadığı saptanmalıdır. Hastayla hekim iyi bir iletişim içinde olmalı ve gereksiz yazımı ile istirahat raporu düzenlenmesinden kaçınılmalıdır. Psikoterapi tedavide yarar sağlamaktadır.