Tünel İşçisi Köstebek

0
32

Bir Köstebek Gece Boyu Çalışarak Tam 90 Metre Uzunluğunda Bir Tünel Kazabilir…

Köstebekgiller yeraltında, kazdıkları tünellerde yaşayan memeli grubunu kapsayan bir familyadır. Yuvaları çok karmaşıktır ve bazı türleri tamamen suda yaşarken bazıları yarı su yarı kara ortamında yaşar. Tamamen kürkle kaplı silindirik vücut yapıları ve küçük gözleri vardır. Ayrıca genellikle kulakları görünmeyecek şekildedir. Yeraltında yaşayan omurgasız canlılarla beslenirler. Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’da yaşarlar.

Erkek köstebekler erkek domuz, dişi köstebekler dişi domuz olarak da adlandırılır. Ayrıca bir grup köstebek için işçiler denilir.

Köstebekler, yeni ekilmiş tarım arazilerinin toprak altyapısını, kazdıkları tünellerle bozduklarından tarım ürnlerinin veriminde önemli düşüşler gözlenir. Ayrınca gelincik ve tarla faresi gibi diğer türler köstebeklerin açmış olduğu tünelleri kullanarak bitkilerin köklerine ulaşıp zarar vermektedir. Bu nedenle özellikle ekili arazilerin bulunduğu yerlerde köstebeklere karşı önlemler alınmaktadır.

Toprakları kazarak ve eşeleyerek yaşamaya uyum sağlamışlardır. Bir tek köstebek gece boyu çalışarak 90 metrelik bir tünel kazabilir. Ağız ve burunları hortum gibi uzamıştır. Gövdeleri silindirik biçiminde, gözler körelmiş ya da körelerek deri altında kalmıştır. Kulak kepçeleri yoktur. Ön ayakları kazmaya uyum sağlamış ve kürek biçiminde genişlemiştir. Tırnakları ön ayaklarda kazmaya uyum sağlamıştır. Postları kısa ve sık kıllarla kaplıdır. Diş yapıları sivrifarelere göre daha ilkeldir. Genellikle hepsi toprak altında yaşar. Yüzeye çıkardıkları toprak yığınlarıyla tanınırlar. Yuvaları çok karmaşık biçimindedir. Yetişkin bir köstebeğin 44 tane dişi vardır ki bu sayı, karada yaşayan memeliler arasında en yüksek sayılardan biridir.