Yırtıcılıklarıyla Ünlü Piranhalar

0
32

Piranha Üç Isırışta İnsan Elini Bilekten Koparabilir…

Piranhalar, küçük yırtıcı, tatlı su balıklarıdır. Güney Amerika’da yaşarlar. Genellikle küçük balıklar, çalı karidesleri, leş ya da böceklerle beslenen 30 piranha türü vardır. Ancak kan kokusu aldıklarında sürü hâlinde herşeye saldırabilirler.

Bütün balıklar içinde yırtıcılıkları ile ün salmışlardır ve bunların içinde sıcakkanlı canlıları görmezden gelemeyenlerin sayısı ancak bir elin parmakları kadardır. Özellikle kırmızı ve siyah piranhalar bilinen en tehlikeli türlerdir. Çok kısa bir süre içerisinde iri hayvanları, hatta insanları, geriye sadece kemiklerini bırakacak şekilde yiyebilirler. Sürü hâlinde yüzerler. Çeşitli türleri vardır; en uzunları 36 cm kadardır. Kısa fakat çok güçlü çeneleri sivri kesici dişlerle donanmıştır.

Buna rağmen bilinenin aksine en saldırgan türlerin bile en büyük avını genellikle leşler oluşturur. Canlı memeli hayvanlara ya da insanlara çok nadir saldırırlar; genellikle de kuraklık döneminde yaşam alanlarının daralmasıyla ya da bu canlıların kanayan bir yaraları olduğu taktirde; işte o zaman o ürkütücü parçalama sesleri başlar ve ortaya çıkan kan kokusu daha başkalarını da buraya çeker.

Yağmur mevsimlerinde yeterli besin olduğu için piranhalar daha sakin olurlar. Bu dönemlerde Kızıldereli çocuklar da hiç korkmadan piranhalarla dolu ırmakta eğlenebilirler.

Güzel renkli olduklarından kimi akvaryum meraklıları, piranhaları süs balığı olarak akvaryumlarda beslerler. Canlı yemle beslenirlerse piranhalar tutsak yaşantıya da uzun süre dayanabilirler.