Alaska Malamutu

0
80

İngilizce: Alaskan Malamute

Malamut, İskandinav asıllı bir köpek ırkı olup atası kutup kurdudur. Adını bu olağanüstü güzel kar köpeklerini yetiştiren Mahlemuitler adlı Alaska kavminden alır.

Irk Özellikleri:

Ağırbaşlı ve sağlam yapılı bir ırktır; güçlü bir vücudu, geniş bir başı ve mağrur bir ifadesi vardır. Kulakları diktir; gözleri ise küçük ve badem biçiminde olup kurdunkilere benzer, ancak sevecen ifadelidir. Tüy örtüsü kalın olmakla birlikte kılları uzun değildir. Yumuşak ve yüne benzer bir iç postu vardır. Tüy örtüsünün rengi açık gri ve siyah arası herhangi bir tonda olabilir. Bacaklar ve ağız-burun bölgesi hemen daima beyaz renklidir. Kuyruğundaki tüyler uzundur ve kuyruk sırta doğru kıvrılmış halde tutulur. Omuz yüksekliği erkek köpeklerde 64cm, dişi köpeklerde ise 58cm iken, vücut ağırlığı erkek köpeklerde ortalama 38 kg, dişilerde 34 kg’dır.

Mizacı:

Son derece sadık, zeki ve sevimli bir ırk olup, sahibinekarşı çok sevecendir. Öte yandan diğer köpeklere karşı hırçın ve kavgacıdır. Üzerinde otorite kurulması ve eğitilmesi gerekir. Temiz bir ırktır; kötü kokmaz. Ayrıca, havlamaz.

İnsanlığa Katkıları:

Malamut kızak köpeğidir. Malamut sürüleri pek çok kutup keşif seferine eşlik etmiştir. Bu keşif seferlerine, dayanıklıkları, güçlü yön bulma sezgileri ve olağanüstü koku duyuları sayesinde çok iyi uyum sağlamışlardır. Alaska Malamutu, Jack London ve Rudyard Kipling’in eserlerinde unutulmaz kahramanlar olarak da karşımıza çıkmıştır. Malamutlar, son yıllarda ev köpeği olmaya da alışmışlar ve aile arasında uygar ve iyi huylu olabileceklerini kanıtlamışlardır.