Bern Dağ Köpeği

0
151

İngilizce: Bernese Mountain Dog
Almanca: Berner Sennenhund

Bu ırk, İsviçre’ye eski Romanlı askerlerce getirilmiştir.

Irk Özellikleri:

Bern Dağ Köpeği, güçlü ve kaslı bir ırktır. Omuz yüksekliği 58-70 cm arasında değişir ve vücut ağırlığı da yaklaşık 40 kg’dır. Kısa ve iri bir başı, koyu renkli ve canlı bakışlı gözleri vardır. Kulakları ‘v’ harfi biçiminde ve sarkıktır. Kuyruğu uzun tüylü olup kıvrık değildir. Tüy örtüsü kalın ve parlak siyah renklidir; bacaklarının yukarısında ve gözlerinin hemen üstünde açık kahverengi lekeler vardır. Göğüsteki beyaz lekenin kenarları açık kahverengidir. Ayakları, kuyruk ucu ve yüzü de beyaz renkli olabilir.

Mizacı:

Enerjik, dikkatli ve aceleci olup, ısırma huyu yoktur. Yalnızca bir kişiye(sahibine) bağlanır ve yabancılara kuşkuyla yaklaşır.

İnsanlığa Katkıları:

Bern Dağ Köpeğini dövüş köpeği olarak kullanan Romalılar, eski zamanlarda, bu köpekleri demirden ağır tasmalarla donatıp savaş alanlarına salarlardı. Zaman içerisinde bu köpekler. özellikle İsviçre’nin dağlıklarında, sürülerin vazgeçilmez bekçileri oldular. Kolay kolay yorulmazlar ve çoğunlukla kural tanımazlar. En soğuk kışlara dağınıklıdırlar ve gerek ahırları gerekse de evleri kusursuz bir biçimde korurlar. Eğitilmeye yatkınlıklarından ötürü polis güçleri tarafından da tercih edilirler. Zeki, sadık ve çok güzel köpeklerdir. Coşkun köpek yetiştiricilerinin elinde, bu çoban köpeği, bir refakatçi köpek haline gelmiştir.

Not: Bu ırk, sıcak iklim koşullarında yaşamaya uygun değildir.