Büyük Pireneli

0
71

İngilizce: Great Pyrenees
Fransızca: Chien des Pyrenees

Macar Kuvaz ve Maremma Çoban Köpeği ırklarından türemiş olup, Sen Bernard ve Newfoundland ırklarının “aristokrat” akrabası olarak kabul edilir.

Irk Özellikleri:

Çok iri, güçlü ve kaslı olmakla birlikte aynı zamanda zarif bir ırktır. Omuz yüksekliği erkek köpeklerde ortalama 69-81 cm, dişi köpeklerde ise 64-74 cm arasında değişir. Omuz yüksekliği bazı köpeklerde 1 metreye varabilir. Vücut ağırlığı köpeğin iriliğine bağlı olarak 41-57 kg arasında değişir. Başı çok iridir ve ayı’nınkini andırır. Ağız-burun bölgesi geniştir ve uca doğru hafifçe sivrilir. Burnu siyahtır. Dudakları sarkık değildir. Gözleri kahverengi ve çekik olup tatlı bakışlara sahiptir. Kulakları küçük ve üçgen biçimindedir ve sarkıktır. Kuyruk, köpek heyecanlandığında kıvrık tutulur. Tüy örtüsünün rengi beyaz olmakla birlikte, bazen açık sarımsı hahverengi, grimsi kahverengi veya gri lekeler bulunabilir. Güneş Kralı’nın sarayında bu ırk, “beyaz kürklü beyefendi” olarak anılıyordu.

Mizacı:

İtaatkar, çalışkan, sevecen, sadık ve sabırlıdır.

İnsanlığa Katkıları:

Büyük Pireneli adeta dağlarda yaşamak için yaratılmıştır. Bu ırkta, çok az bir eğitim dahi başarılı sonuçlar verir. Koyun çobanı veya şiddetli kar yağışlarında rehber olarak ya da çığ kurbanlarını kurtarmak ve insanları veya mülkü korumak insanlığa katkı sağlar. Yaşamak için her ne kadar geniş bir alana gereksinim duysa da ev yaşamına da kolaylıkla uyum sağlar.