Doberman Pinçır

0
78

Almanca: Doberman Pinscher

Bu ırk, görece yakın bir zamanda türemiştir. Doberman Pinçır‘ın 1860 yılında Almanya’da Danua, Alman Çoban Köpeği, Rotweiler ve Pinçır ırklarının melezlemesiyle elde edilmiş olduğu, aynı zamanda Beauce Çoban Köpeği ve İngiliz Tazısı’nın da kanını taşıdığı düşünülmektedir. Bu karışımın yaratıcısı, Lois Dobermann adında Alman bir vergi tahsildarıdır. Soyguncuların bulunduğu bölgelerden sıkça geçmek zorunda olan Dobermann, karşılaşabileceği herhangi bir tehlikede ona yardımcı olacak bir koruma ve bekçi köpeği geliştirmeye karar verdi. Sondaki “n” harfi eksik olmak üzere yaratıcısının adını taşıyan Doberman ırkı, ilk defa 1876 yılında düzenlenen bir köpek gösterisinde tanıtılmış ve tanıtımı yapılır yapılmaz çok gözde bir köpek ırkı haline gelmiştir.

Irk Özellikleri:

Doberman, kaslı ve oldukça narin bir ırktır. Omuz yüksekliği erkek köpeklerde 66-71cm, dişi köpeklerde ise 61-66 cm arasında değişir. Öte yandan, vücut ağırlığı 30-40 kg arasındadır. Uzun ve dar bir başı ve yassı bir kafatası vardır, kafatası ile ağız-burun bölgesi arasındaki geçiş belirgindir. Dişleri güçlü ve çene kemiği üzerinde düzenli yerleşimli olup, çenesi makas ısırışlıdır. Gözleri koyu renklidir; canlı ve zeki bakışlara sahiptir. Dik olan kulakları kesilir. Kuyruğu da kısa kesilir. Bacakları kusursuz derecede düzdür. Kısa, kalın ve sert kıllardan oluşan tüy örtüsü bedeni sıkıca sarar. Tüy örtüsünün rengi siyah, koyu kahverengi veya az sayıda pas rengi leke içeren mavidir. Irk standartları gereği, beyaz lekeler bulunmasına izin verilmez. Doberman’ın yürüyüşü esnek ve zarif olmalıdır. Bu ırk geniş bir alanda bakılmalıdır.

Mizacı:

Doberman ırkının erkekleri ile dişilerinin mizacı birbirinden farklıdır. Dişiler, sakin, hassas ve aile bireylerine karşı sevecen olup , yabancılara kuşkuyla yaklaşır. Erkek köpekler ise son derece zeki ama bir o kadar sabırsız olup çoğunlukla saldırgandır ve güçlü bir sahibin yönetimine gereksinim duyar. Bir deyişe göre, kötü Doberman yoktur, kötü Doberman sahibi vardır.

İnsanlığa Katkıları:

Koruma ve bekçi köpeği olarak yetiştirilen Doberman, bu görevlerini yüz yılı aşkın süredir yerine getirmektedir. Polis köpeği ve asker köpeği (denizciler Doberman’ı pusu nişancılarını bulmak için insanlığa katkıda bulunmuştur.) olarak ve ayrıca her tür sanayi mülkünü korumak için insanlığa katkıda bulunmuşlardır. Erkek köpeklere kıyasla dişi köpekler evde yaşamaya daha iyi uyum sağlar; Ancak her ikisi de rahatlayabilmek için günlük idmana ihtiyaç duyar.

Not: Doberman ırkında kişilik, iki yaşından sonra dahi gelişmeye devam eder. Ancak köpek henüz 10 ila 12 aylıkken katı bir eğitime tabi tutulmaya başlanmalıdır. Oldukça uzun ömürlü bir ırk olup, 15 ve hatta 20 yaşına kadar yaşayabilir.