Grönland

0
31

İngilizce: Greenland
Almanca: Grünlandshund

Grönland ırkı kutup kurdundan türemiştir.

Irk Özellikleri:

Son derece gürbüz bir ırktır. Omuz yüksekliği, erkek köpeklerde 60 cm ve üzeri dişi köpeklerde ise 55 cm ve üzeridir. Vücut ağırlığı yaklaşık 30 kg’dır. Kaslı ve iri kemikli bir vücudu vardır; göğsü geniş, bacakları kusursuz derecede düz ve ayakları iri, yuvarlak ve kalın tabanlıdır. Ağız-burun bölgesi koni biçimindedir. Burnu siyah renkliyse de yazın pembeye dönebilir. Dişleri çok güçlüdür. Gözleri koyu renkli ve hafif çekik olup içten bakışlara sahiptir. Kulakları küçük, üçgen biçiminde ve diktir. Kalın kuyruğu sırtına doğru kıvrık halde tutulur. Tüyleri, düz, kaba ve oldukça uzun olup, ağır bir iç postu vardır. Irk standartları, tüy örtüsünde, albinoluk dışında her tür renge ve renk karışımına izin verir.

Mizacı:

İskandinav kökenli diğer tüm köpek ırkları gibi, esas olarak, iyi huylu, sadık, hareketli ve sevecendir. Bu ırk genellikle sürü halinde çalıştığından, Grönlandlar çoğunlukla bir sahiple yakınlaşmaya fırsat bulamazlar.

İnsanlığa Katkıları:

Soğuğa karşı olağanüstü dayanıklılığı ve direnci nedeniyle Grönland ırkı, kızak çekme görevi için ideal bir köpektir. Evde yaşamaya uyum sağlamaz.