Landzer

0
78

Almanca: Landseer

Landzer, 19. yüzyılın ünlü hayvan ressamlarından Sör Edwin Landseer‘in adının verildiği bir Newfoundland türüdür. Bu ırk, 1920’li yıllarda neredeyse yok olmuştur. Ancak, Alman köpek yetiştiricileri, Sen Bernard ile Büyük Pireneli‘yi melezleyerek bu ırkı adeta yeniden yaratmışlardır.

Irk Özellikleri:

İri, güçlü ve olağanüstü zarif bir ırk olup, Newfoundland ırkına kıyasla bacakları biraz daha uzundur. Yürüyüşü kıvrak ve zariftir. Erkek köpeklerde, omuz yüksekliği 78-80 cm, vücut ağırlığı ise 60-70 kg arasında değişir. Dişi köpeklerde ise bu değerler erkek köpeklerinkinden %10 oranında azdır. Tüyleri uzun, kalın ve yumuşaktır. Koyu kahverengi gözleri dostça bir ifadeyle bakar. Kulakları başın her iki yanına yapışık durur. Kuyruk, köpek dinlenme halindeyken alçakta tutulur. Tüy örtüsünün rengi beyaz olup, göğüs ve sırt üzerinde siyah lekeler bulunur ve baş sa siyahtır.

Mizacı:

Sevecen, gözü pek ve zeki olup, çocuklara karşı arkadaşça davranır.

İnsanlığa Katkıları:

Suyu hiç yadırgamaz. Bu nedenle sahibiyle birlikte balık avlamakta, bataklık alanlarda avlanan hayvanları sahibine getirmekte ve suda boğulma tehlikesiyle karşılaşanları kurtarmakta ustadır. Daha yavruyken bile çok iyi bir yüzücüdür ve sahibi için eğlenceli bir yüzme arkadaşıdır.