Newfoundland

0
73

Newfoundland ırkının kökenine ilişkin birbiriyle çelişen görüşler vardır. Kimileri, bu ırkın 1600 yılında Newfoundland’a getirilen İskandinav asıllı köpeklerden türediğini öne sürerken diğer bazıları ise söz konusu ırkın İngiltere kökenli olduğunu ve köklerinin Newfoundland adasının ingilizlerin egemenliğine girdiği 1700 yılına dek uzandığını söylemektedir. Bir diğer görüşe göre, İngilizler Newfoundland’a Tibet Mastifleri getirmişler ve Newfoundland ırkı da, sözü edilen Mastifler ile adanın yerel köpek ırklarının çiftleşmesiyle uzun bir dönem sonunca ortaya çıkmıştır. Üçüncü bir görüşe göre Newfoundland ırkı Labrador ırkının çok yakın bir akrabasıdır. Bu kuram, her iki ırkın çok benzer özelliklere sahip olmasına dayanır. Çok iyi bir yüzücü olan Labrador ırkının Belle Adası Boğazı’nı yüzerek veya sular donduğunda yürüyerek gelmiş olması mümkün görülmektedir.

Irk Özellikleri:

Newfoundland, iri bir köpek ırkıdır. Güçlü, zarif, uyumlu, çevik ve dayanıklıdır. Omuz yüksekliği, erkek köpeklerde ortalama 70 cm, dişi köpekler’de ise 65 cm’dir. Ancak, Newfoundland ırkı köpekler çoğunlukla bundan daha iridir. Ortalama vücut ağırlığı 54-68 kg arasında değişir. Başı çok iri olup, ağız-burun bölgesi kısa ve kare biçimindedir. Gözleri küçük ve koyu renklidir. Bu ırkta, Sen Bernard‘dan farklı olarak gözlere bakıldığında konjuktivanın görünmemesi gerekir. Kulaklar başa yapışık halde bulunur. Kuyruğu orta uzunlukta olup alçakta tutulur. Newfoundland ırkının tüyleri düz, hafif dalgalı ve uzundur. Dokunulduğunda tüy örtüsünün kaba ve biraz yağlı oldu fark edilir. Suyun derisine ulaşmasını önlemek üzere iç postu da yağlıdır. Ancak evde bakılan köpeklerde genellikle iç post bulunmaz. Tüy örtüsünde gözlenen başlıca renkler, mavi gölgeli siyah, tümüyle siyah ve bronz rengidir.

Mizacı:

Soylu bir mizacı vardır; iyi huylu, gözü pek, cömert, zeki ve insanidir. Lord Byron, Newfoundland ırkı ile ilgili olarak şu sözleri söylemiştir; “Vahşetten uzaktır, cesareti ve insanoğlunun günahları hariç tüm erdemlerine sahiptir” Newfoundland, aynı zamanda sabırlı bir ırk olup konuklara karşı ılımlıdır ve sahibine yaltaklanmaz.

İnsanlığa Katkıları:

Newfoundland, içgüdüsel olarak bir su kurtarma köpeğidir. Bu ırka yaşamını borçlu olan pek çok insan vardır. 1919 yılında, batan bir gemiden kurtardığı yaklaşık yirmi kadar kişiyi kurtarma botuna götüren bir Newfoundland ırkı köpek altın madalya ile ödüllendirilmiştir. Bu ırk, suların Sen Bernard‘ı olarak da bilinir. Günümüzde, deniz taşıtlarının daha güvenli hale gelmesi ve iletişiminin iyileşmesi, bu ırkın iş köpeği olarak kullanımını sınırlamışsa da alımlı, sadık ve sevecen bir arkadaş olması nedeniyle hala gözde bir köpektir.