Sakallı Koli

0
365

İngilizce: Bearded Collie

Sakallı Koli, Romalıların işgaline uğradığı dönemde, İskoçya’da gözde bir ırktı. 1500’lerde, iyi bir çoban köpeği olmasıyla ve soyluluğuyla değer görüyor ve hatta ozanların eserlerine konu oluyordu. Adı (İng. Bobtail) ırkı ile akraba olma olasılığı çok yüksektir.

Irk Özellikleri:

Sakallı Koli, çok iriymiş gibi görünmemekle birlikte, gürbüz bir ırktır. Omuz yüksekliği 53- 56 cm arasında değişir ve vücut ağırlığı da ortalama 30 kg’dır. Büyük bir başı ve uzun bir burnu vardır. Dişleri iri ve beyazdır. İri ve aşağıya sarkık gözleri başının üst kısmında yer alır ve rengi tüy örtüsünün rengi ile uyumludur. Kuyruk, köpek dinlenme halindeyken alçakta tutulur; köpek heyecanlandığında ise kalkıktır. Tüy örtüsü sık ve gür olup, yumuşak bir iç postu vardır. Tüy örtüsünün rengi, mavimsi gri, kızılımsı sarı- kahverengi, gri tonları, siyah veya açık gölgeli kum rengidir.

Mizacı:

Neşeli ve sevecendir.

İnsanlığa Katkıları:

Sakallı Koli, yüzyıllar boyu çoban köpeği olarak insanlığa katkı sağlamıştır. Sert geçen kışlara dirençli olup, işinde son derece dikkatlidir. Sevecen mizacı ve sevimli görünümü nedeniyle çok sevilen bir refakatçi köpek haline gelmiştir. Ev dışında, açık alanda uyumayı tercih eder. Bu ırk dünyada çok yaygın değildir.