Ürkek Ağaçkakanlar

0
107

Bir Ağaçkakan, Saniyede 8, Dakikada 500 Kere Ağaç Kakabilir…

Ağaçkakan, ağaçların kabuklarını gagalayarak altlarında gizlenmiş tırtıl ve böceklerle beslenen, sivri gagalı hoş renkli bir kuştur.

Ayakları dörder parmaklıdır. İkisi öne, ikisi arkaya yönelmiştir. Keskin ve çengelli tırnaklarıyla ağaç gövdelerine sımsıkı tutunur. Dik ve sivri türlerden meydana gelen, kıvrılmayan güçlü kuyruğu da destek olarak kullanır. Kısa sıçramalarla ve hızla ağaç gövdelerinde tırmanırlar.

Renkleri çeşitli olup, boyları cinsiyetlerine göre 9 ile 50 cm arasında değişir. Çok ürkek olduklarında tenha orman, park ve bahçeleri tercih ederler. Çoğunlukla ağaçlarda gagaları ile oydukları yuvalarda barınırlar.

Ağaçkakanların boyun kasları çok gelişmiştir. Beyinleri, güçlü kafatası kemikleriyle örtüldüğünden, gagalarıyla yaptıkları darbe sarsıntılarından korunurlar. Uzun, sert ve kuvvetli gagalarını bir keski gibi kullanarak, ağaç kabuklarını didiklerler. Saniyede 8, dakikada 500 kere ağaçları didikleyebilirler.

Dili uzun ve solucana benzer olup hızla, gaga ucundan daha uzağa uzanabilir. Dilin dibi, ileri gidip gelebilen kıkırdaklı bir kısma bağlıdır. Bu sayede dil rahatça ileri uzanıp geri çekilebilir. Ucu yapışkan ve kancalı olan dili ile tırtıl ve böcekleri zıpkınlayarak kabuk altındaki galerilerinden çekip alırlar. Bazı çeşitlerinin dil ucunda ince, sert, dikencikler de vardır.

Ağaçkakan, gagasıyla ağaç gövdesine belli aralıklarla vurur. Yansıyan sesleri değerlendirerek kabuğun hangi noktasında tırtıl bulunduğunu keşfeder. Böylece boşuna delme zahmetinde bulunmaz. Ağaçkakanların kabuk altlarındaki böcekleri görmeden yerlerini kesin olarak tespit edebilmeleri merak konusudur.

Ağaçlara zarar veren tırtıl, böcek ve kurtçukları yedikleri için çok faydalı olan bu hayvanlar, ilkbaharda yeşeren ağaçların kabuklarını odun kısımlarına kadar çember şeklinde didiklerler. Bu da ağaçların kurumasına sebep olduğundan, bahçıvanlar tarafından kovalanırlar. Bu kuşların bir de ceviz, badem gibi sert kabuklu ve iri taneli meyveleri ağaçların kabuk çatlaklarına sıkıştırıp sonra da içlerini yemek gibi âdetleri de vardır.