Vale Çoban Köpeği

0
283

İngilizce: Valee Sheepdog
Lehçe: Polski Owczarek Nizinny

Vale Çoban Köpeği, Bergamasko‘dan türemiş çoban köpeklerigrubuna dahil olup, ataları Fenikeli tüccarların getirdiği çoban köpekleridir.

Irk Özellikleri:

Vale Çoban Köpeği, güçlü, kaslı ve orta büyüklükte bir köpek ırkıdır. Omuz yüksekliği, erkek köpeklerde 43- 52 cm, dişi köpeklerde ise 40- 46 cm arasında değişir. Vücut ağırlığı genellikle 30 kg’ın altındadaır. Başı orantılı olup, gözlerine ve yanaklarına düşen perçemleri, iri siyah renkli bir burnu ve güçlü bir ağzı ve dişleri vardır. Kulakları kalp biçiminde olup, geniş ve sarkıktır. Kuyruğu, ya doğuştan ya da kesildiği için kısadır. Tüm vücudunu kaplayan kalın bir tüy örtüsü vardır. Irk standartları, tüm renklere ve lekelere izin vermekle birlikte, kıvırcık tüy örtüsü kusur olarak kabul edilir.

Mizacı:

Çok güçlü bir belleği vardır ve yıllar önceki bir vuruşu veya okşamayı dahi anımsar. Sevecen, sakin ve temizdir ve çocuklarla bir arada yaşamaya uyum sağlamıştır.

İnsanlığa Katkıları:

Bu ırk, esas olarak çoban köpeğidir. Ancak, neşeli ve iyi huylu doğası nedeniyle, günümüzde refakatçi köpek olarak da insanlığa katkı sağlar ve bir bekçi köpeğinin tüm gücüyle, gerek kişileri gerekse de mülkü korur.

Not: Bergamasko‘dan farklı olarak, Vale Çoban Köpeği‘nin tüy örtüsü taranabilir, bu onu daha göz alıcı kılar.