Kas Miyopatisi

0
157

Vücudun hareketinden sorumlu ince uzun biçimli kas hücrelerinden oluşan dokuya kas dokusu denir. Kasların kasılmasıyla solunum ve sindirim işlevi yapan organların faaliyetleri ve tüm vücudun hareketi (konuşma, yazma, çiğneme, yutma, gülme…) sağlanır. Bu dokunun hastalıklarına da kas hastalıkları (miyopati) adı verilir. Kas hastalıkları öncelikle iki grupta incelenir.

1-) Direk kasta bozukluk varsa primer kas hastalığı denir.
2-) Kasa gelen sinirde ya da omurilik hücrelerinde bir bozukluk varsa sekonder (ikincil) kas hastalığı ismini alır.

Miyopati nedenleri oldukça geniştir, bir kısmı kalıtımsal genetik geçişlidir. Bunun dışında, vücudun bağışıklık sisteminin yapısı, çeşitli nedenlerle kullanılan ilaçlar, toksik (zehir etkisi gösteren) maddeler, vücudun matabolik-endokrin sistemi ile ilgili sorunlar sonucunda da gelişebilir.

Belirtiler:

Güç kaybı, tipik olarak omuz ve kalça bölgesindeki kaslarda izlenir. Yorgunluk, ağrı, kramp, konturaktürler (sürekli kasılma sonucu oluşan kas sertliği ) ve rabdomyoliz (kas yıkımı), atrofi (kas erimesi) ve pseudohipertrofi (yalancı kas büyümesi), miyotoni (kasın gevşeme güçlüğü), iskelet deformitleri (iskelet bozuklukları) gövde kaslarında zayıflık, kifoskolyoza (kamburluk, omurda eğiklik) görülebilir.

Tedavi:

Miyopatilerde hastalığın gidişatı nedene bağlı olarak değişir, kullanılan çeşitli ilaçlara bağlı ya da alkol mitopatisinde kullanılan maddenin bırakılması ile düzelme gözlenirken, doğumsal-kalıtsal miyopatilerde hasta zamanla yatağa bağımlı olur. Genel olarak miyopatilerde steroid immün sistemi baskılayıcı ilaçlar, kan değişimi, immünglobulin uygulaması gibi yöntemler kullanılmakla beraber, yoğunlukla hastalığın nedenine göre tedavi belirlenir.