Pnömoni

0
160

Akciğerin akut iltihaplanmasıdır. Bunu oluşturan en önemli etken mikroplardır. Bunlar havadan solunum yoluyla, boğazdaki mikropların akciğerlere , uzak bir organdaki enfeksiyon kaynağından kan yoluyla akciğere ulaşma ya da komşu dokulardaki enfeksiyonun direkt bulaşmasıyla olabilir. Havadan ve boğaz yoluyla bulaşmayı kolaylaştıran faktörler şunlardır; Aşırı soğuğa maruz kalmak, aşırı alkol almak, aşırı sigara dumanı solunması, yoğun hava kirliliği, kronik bronşit, astım, kistik fibrozis, bronşektazi, uzun süre yüksek konstrasyonda oksijen alınması vs.

Belirtiler:

Bakteriyel pnömonilerde en sık rastlanan etken pnömokoklardır. Bunda; birkaç gün süren üst solunum yolu enfeksiyonu, birden başlayan üşüme, titreme, ateş, şiddetli ve soluk almada batıcı tarzda yan ağrısı, öksürük, koyu kıvamda kirli sarı balgam tükürme, bazen de kan tükürme görülür. Virüslerin neden olduğu pnömonide ise; başlangıçta 1-2 gün grip belirtileri olabilir, sonra birden ateş yükselmesi, nefes almada zorluk ve istirahat halindeyken olan morarma gözlenir. Kuru öksürük vardır, bazen kanlı balgam bulunabilir, iştah yoktur.

Tedavi:

Pnömokok bakterisinin etken olduğu durumlarda penisilin en iyi tedavi seçeneğidir. Virüslerin etken olduğu durumda ise; belirtilere yönelik tedavi uygulanır. Ateş düşürücüler, yatak istirahati, yeterli sıvı alımı, öksürük ve ağrı kesiciler verilebilir.