Ayşe Hafsa Sultan (1479-1534)

0
174

Ayşe Hafsa Valide Sultan (1479-19 Mart 1534), Hafsa Sultan Yavuz Sultan Selim Hanın hanımı, Kanuni Sultan Süleyman Hanın annesi Kırım Hanı Mengli Giray’ın kızıdır.

Oğlu Şehzade Süleyman’ın sancak beyliği sırasında uzun yıllar Manisa’da bulundu. Bu sırada, cami, medrese, imaret, hankah, darüşşifa, hamam ve sıbyan mektebinden ibaret kendi adı ile anılan Külliyeyi yaptırdı. Burada bir de mescit yaptırdı.

Yaptırdığı eserlerin faaliyetlerini devam ettirebilmesi için Urla’daki çiftliklerin gelirlerini vakfetti.

Ayşe Hafsa Sultan Kanuni Sultan Süleyman 1520 yılında tahta çıkınca Valide Sultan oldu. Bu sıfat ile anılmış ilk padişah annesidir. 14 yıl Valide Sultan kaldı. Her ne kadar Valide Sultanlık döneminin sonları Kanuni’nin çok etki sahibi eşi Hürrem Sultan’ın zamanına denk gelmişse de Kanuni’nin annesine sık sık danıştığı ve fikirlerine büyük önem verdiği bilinmektedir.

Manisa’da 1522 yılında tamamlanan bimaristanı ile ünlü külliyesinin yanı sıra, gelirlerini bu külliyeye vakfettiği Urla’da bir mescid yaptırdı. Marmaris’teki Osmanlı kervansarayı da, kitabesi 1545 tarihini taşımakla birlikte, Hafsa Sultan’ın ismi ile anılmaktadır. 19 Mart 1534 tarihinde oğlunun saltanatı sırasında öldü. İstanbul’daki Yavuz Sultan Selim Camii’ndeki türbeye gömüldü.