Safra Kesesi Taşı

0
108

Safra kesesi, ortalama uzunluğu 10 cm genişliği 3 cm olan küçük, kese biçiminde bir organdır. Karaciğerin alt yüzünde, karaciğerle temas edecek biçimde bulunur. Karaciğerde yapılan safra sıvısını depolamakla görevlidir. Yemekler mideden ince bağırsağa geçtiğinde kasılarak içinde depoladığı safrayı bağırsağa akıtır. Safra salgısı pankreas salgılarıyla birlikte yediklerimizin sindirilmesine yardımcı olur. Safra kesesinde çeşitli hastalıklar görülebilir. Bunlar arasında en sık orta yaş ve üzerinde, bayanlarda, şişmanlarda ve ailesinde de taş olanlarda görülür. Taş oluşumunda birçok sebepten söz edilmektedir. Bunlar; safra içeriğindeki dengenin bozulması, safra kesesi iltihapları ve parazitleri, kan yıkımını arttıran kan hastalıkları (Akdeniz ateşi), beslenme alışkanlığı (yüksek kolesterol içeren gıda tüketimi), kan kolesterol seviyesinin yüksekliği, şeker hastalığı, ırsi özellik (genetik olarak bazı ailelerde daha sık görülür), doğum kontrol hapı kullanmak, şişmanlıktır.

Belirtiler:

Kronik hazımsızlık görülür. Safra kesesi taşlarının en sık olduğu yakınmalar özellikle yağlı ve kızartmalı gıdalardan sonra bulantı, karın ağrısı, şişkinlik ve gazdır. Bazı hastaların ana yakınması ise, yemeklerden sonra karnın üst bölümlerinde hissedilen ağrıdır.Bu ağrıya bazen sırt ve omuz ağrısı da eşlik edebilir. Bulantı, kusma, ateş ve sarılık da görülebilir.

Tedavi:

Safra kesesi içinde taş oluşmuşsa bunun tedavisi açık ya da kapalı (laparoskopik), tercihen laparoskopik ameliyatla kesenin alınmasıdır.