Subdural Hematom

0
14

Subdurual kanama beynin yüzeyinde kan toplanmasıdır. Dura bir beyin zarı olup kemiğin altındadır, onun altında araknoid onun da altında pia denilen zar bulunur. Subdural kanama dura denilen zar ile araknoid arasında olan kanamaya verilen addır. Ya damar ya da beynin kendisi yırtılarak dura altında kanamaya neden olmaktadır. Akut Subdural Kanamada; kanama aniden olur. Genellikle büyük ve şiddetli kafa travmaları neticesinde olup, çoğunlukla genç hastalarda görülür. Bu genellikle yoğun kan pıhtısı şeklindedir. Kronik Subdural Kanamada ise; genellikle küçük bir akut kanamanın zamanla (yaklaşık 3 hafta) genişlemesi ile olur ve burada pıhtının kıvamı değişir. Buradaki sorun pıhtının yoğunluğu etrafındaki sıvıdan fazla olduğu için, su çekip, pıhtının sıvılaşıp şişerek büyümesidir.

Subdural Hematom Belirtileri:

Basınç artışına bağlı baş ağrısı, bulantı ve kusma olabilir. Kanamanın yaptığı lokal basıya bağlı olarak da; inme benzeri şikayetler, şuur bozukluğu ve düşme (özellikle yaşlılarda), görme şikayetleri ve epilepsi (sara) görülebilir.

Subdural Hematomun Tedavisi:

Küçük kronik subdural kanamaların bir çoğu kendiliğinden geçmektedir. Ancak beyne baskının çok olduğu hastalarda acil cerrahi uygulanmalıdır.