Gösterişli Flamingolar

0
78

Flamingolar Pembe Renklerini Yedikleri Minik Deniz Yaratıklarından Alırlar…

Flamingo, Flaman olarak da bilinen bir su kuşudur. Tek bir cins ve onun altındaki altı türden oluşur. Flamingo, Anadolu’da ‘allı turna’ olarak bilinir.

Flamingolar, uzun ve ince bacaklara, yine uzun , eğri bir boyuna ve rosa rengi tüylere sahiptir. Belirgin özelliklerinden biri kıvrık bir gagalarının olması ve bunun, üst kısmıyla daldırıp da, yiyecekleri su ya da çamurdan çıkarırken filtre vazifesi görmesidir. Tüylerindeki kırmızı renk tonları, yedikleri yiyeceklerin içerdiği karotin miktarına göre değişir. Esaret altındaki genç kuşlar, çok az karotin içerikli besinler aldığından beyaz tüylere sahiptirler.

Flamingolar büyük topluluklar hâlinde, durgun sulara sahip göl, tuz gölü ya da lagünlerde yaşarlar. Diğer hayvan türlerinin az bulunduğu, sıra dışı doğa koşullarının bulunduğu yerlerden gelirler. Bunların dışında ısı farklılığının aşırılıklar gösterdiği durumlara da katlanabilirler.

Bulundukları ortamda kuş gruplarının birey sayısı 1 milyonu bulabilir. Genelde yengeç, karides gibi eklem bacaklı hayvanları, böcek larvalarını ve yosunları yerler. Aşağı doğru eğik gagası sayesinde, yiyecekleri çok zor ortamlarından dahi çıkarabilirler.

Gösterişli renkleriyle ve uzun boyunlarıyla dikkat çeken flamingolar aynı zamanda iyi birer yüzücüdürler. Flamingoların perde ayaklarıyüzmelerini kolaylaştırır. Bu perde ayakları yassı ve geniş bir yapıda olması flamingoların yumuşak çamur üzerinde bile batmadan kolaylıkla yürüyebilmelerini sağlar. Ayrıca parmakları arasında bulunan ağlar, flamingonun suyu itebilmesi için geniş bir yüzey alanı sağlamaktadır.