Behçet Hastalığı

0
54

Behçet sendromu ya da Behçet hastalığı, tekrarlayan oral ve genital ülserlerle, göz, deri, eklem, damar ve sinir sistemi tutulumu ile seyreden, nedeni bilinmeyen bir vaskülittir (damar iltihabı). 1937 yılında bir Türk doktoru olan Prof. Dr. Hulusi Behçet tarafından tanımlanmıştır. En çok japonya, Türkiye ve İsrail’de, çok seyrek olarakta ABD’de görülür. Hastalığın nedeni bilinmemektedir. Herhangi bir tetikleyici neden yoktur.

Belirtileri:

Ağızda tekrarlayan aftlar (ülserler), genital bölgede yara bırakan ağrılı ülserler, gözde üveit (gözün iç yapısında iltihaplanma). Bunlara ilave olarak; eklem iltihapları (artrit), damar iltihapları ( vaskülit ), anevrizmalar ve pıhtılaşma eğilimi sayılabilir.

Tedavi:

Behçet hastalığının kesin tedavisi yoktur. Çünkü söz konusu yaygın inflamasyona neyin sebep olduğu bilinmemektedir. Fakat kolşisin, kortikosteroid ve immün süpresör ilaçlarla mevcut iltihabın ilerlemesi durdurulabilir. Ayrıca ağızdaki ve genital bölgelerdeki yaralara kolşisin iyi gelmektedir. Behçet hastalığının neden olabileceği sorunların takibi şarttır.