Kalp Damar Cerrahisi

0
54

Kalp damar cerrahisi, vücutta kalp ve dört ana damar üzerindeki sorunların kalp cerrahları tarafından giderildiği cerrahi operasyonları kapsar. Cerrahi operasyonlar genellikle akut romatizmal ateş, endokardit gibi sebeplerden kaynaklanan konjenital kalp hastalıkları, kalp krizi, kalp kapakçığı hastalıkları ilgili ameliyatların yapılmasını ve bu hastalıkların tedavi edilmesini sağlar. Aynı zaman kalp damar cerrahisi alanında kalp nakli yapılması da yer alır.

Koroner by pass ameliyatı, kapakçık ameliyatı, şah damarı ameliyatı, büyük aort damarı ameliyatı, minimal invaziv cerrahi, aritmi cerrahisi bu alanın içine girmektedir. Kalp ve damar hastalıkları günümüzde ölümle sonuçlanan hastalıkların başında gelmektedir. Kişilerde çoğunlukla göğüste sıkışma, gaz sorunu, çarpıntı, yorgunluk, nefes almada zorluk çekme gibi belirtilerle kendini gösteren kalp ve damar hastalıkları toplumda önemli bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Obezitenin yaygınlaşması, düzensiz beslenme, çevre kirliliği, sigara kullanımı gibi etkenler hastalıkların yaygınlaşmasına neden olur. Buna genetik etkenler ilave olduğunda, hastalıkların etkisi artar.

Bu etkenler nedeniyle kalp ve damar hastalıklarının teşhisi ve tedavisi önem taşımaktadır. Kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde gerçekleştirilen ameliyatlar yaşamsal önem taşımaktadır. Bu yüzden ameliyatlar deneyimli, akademik kariyeri olan uzman cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Bunu dikkate alarak kalp damar cerrahisi alanında başarıları olan, hastaların isteklerine, beklentilerine cevap verebilecek sağlık kuruluşlarına, kalp cerrahlarına rağbet edilmelidir. Ameliyatların steril bir ortamda, üstün teknoloji ile deneyimli ekip yardımıyla yapılması gerekir.