Sistemik Lupus Eritematozus (SLE)

0
19

Sistemik Lupus Eritematozus (SLE), sebebi bilinmeyen, cilt, eklem, böbrek, kalp zarı, akciğer zarı gibi birçok doku ve organ iltihabına bağlı çok sayıda bulgularla ortaya çıkan, değişik seyir gösteren ve çeşitli bağışıklık sistemi (immunolojik) anormallikleriyle karakterize otoimmün, kronik sistemik bir hastalıktır. Çevresel faktörlerin genetik yatkınlığı olan bireylerde immun düzenleme bozukluğunu tetikleyerek, hastalığın oluşumunda rol oynadığı düşünülmektedir. Bu faktörler içerisinde özellikle virüsler, UV ışığı ve ilaçlar sayılabilir. SLE her yaşta ortaya çıkabilirse de, en sık 13-40 yaşları arasında görülür. Hastaların %90’ı doğurganlık yaşındaki kadınlardır. Kadın/erkek oranı 9/1 ‘dir. SLE, çocuklarda ve yaşlılarda da görülür. Kız çocuklarında erkek çocuklarına oranla üç kat fazladır.

Sistemik Lupus Eritematozus (SLE) Belirtileri:

Hastalık bazen aniden ve çok şiddetli bir şekilde başlayabilirse de, genellikle yavaş ve sinsi bir başlangıç gösterir. Çok farklı organ ve sistemler tutulabileceği için, klinik bulgular değişkenlik gösterebilir. Hastalığın alevli olduğu dönemde halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, ateş,kas eklem ağrıları, ellerde sabah tutukluğu, yüz bölgesinde yanaklar üzerinde kızarıklık ve saç dökülmesi olabilir. Bunun dışında, özellikle tedavi edilmeyen olgularda ve hastalığın ileri dönemlerinde, kansızlık, böbrek yetmezliği,solunum veya kalp yetmezliği, damar sertliği gibi bulgular da ortaya çıkabilir. Özetle, SLE bazı olgularda hayati organları tutmaksızın, deri ve eklem bulgularıyla, göreceli olarak daha hafif seyreder. Bazı olgularda ise, böbrek, kalp, akciğer, beyin ve kemik iliği gibi hayati organ tutuluşları ve damar iltihabı (vaskülit) gelişebilir.

Sistemik Lupus Eritematozus (SLE) Tedavisi:

Hastalığın kesin nedeni bilinmediği için, tedavide temel kural, bozuk ve kontrolsüz çalışan bağışıklık sisteminin dizginlenmesi ve düzenlenmesidir.Bu amaçla, en sık kullanılan ve olumlu etkisi en hızlı başlayan ilaçlardır.Alevlenme dönemlerinde kortizon dışı antiromatizmal ilaçlar, sıtma ilaçları, kortizon ve immunsupresif (bağışıklık sistemi baskılayıcı) ilaçlar kullanılabilir. Tedavinin yanında hastalar uyku, dinlenme, güneş ışığından korunma , beslenme ve egzersiz gibi konularda bilgilendirilmelidir.