Difteri Aşısı

0
209

Emil Adolf von Behring, 1901 yılında difteri antitoksinini yani Difteri Aşısını bulduğu için Nöbet Fizyoloji ve Tıp Ödülünü almış Alman fizyologdur. Difteri çocuk ölümlerinin ana nedenlerinden biri olduğu için, yaygın olarak “çocukların kurtarıcısı” olarak bilinmektedir.

Emil von Behring (1854-1917) Hansdorfta (Almanya) doğmuştur. 1874-1878 yılları arasında Berlin Akademie für das militärärztliche Bildungswesen’de tıp okudu. Öğrenimini bitirdikten sonra, 1889’da Berlin Koch Enstitüsü’nde asistan olarak çalışmaya başladı. Behring, 1890 yılında difteri antitoksinini keşfetti. 1890’da Enstitü de Japon araştırmacı Şibasabura Kitasato ile çalışarak, kuşpalazı (difteri) aşısı olmuş hayvanlardan aldığı kan serumunu başka hayvanlara aşıladı; bu hayvanların kuşpalazına tutulmadıklarını, bir başka deyişle aşılanmış hayvanlarda kuşpalazına karşı bir bağışıklık doğduğunu buldu. 1892’de kuşpalazı aşısı piyasaya sunuldu ve yaygın biçimde kullanılmaya başlandı.

Ayrıca Tetanoza karşı serum terapilerinin geliştirilmesi için Fizyoloji veya Tıp alanında ilk Nobel Ödülü’nü kazandı.

1896 profesör olan Behring, Halle’de ve Marburg’da sağlık koruma dersleri verdi. 1895’te Marburg Sağlık Enstitüsü yöneticiliğine atandı. 1901 Nobel Tıp ve Fizyoloji ödülünü kazandı. Marburg’da zatürree’den öldü.