Çamur Banyosundan Hoşlanan Gergedan

0
99

Gergedanlar Tuzu Çok Sevdikleri İçin, Koklayarak Gizli Tuz Yataklarını Arayıp Bulabilirler…

Bugüne kadar soyunu sürdürebilmiş kara hayvanları içinde fil’den sonra en iri hayvan cinsi olan gergedangiller, 5 türü olan memelilerdir. Boynuzları hem yapı, hem de çıktığı yer bakımından boynuzlugiller ve geyikgiller’den farklıdır. Boynuz liflerinin sıklaşarak kütleştiği gergedan boynuzu, burun kemikleri üzerindeki bir çıkıntıyı kaplayacak şekilde birikmiş özel dokudan oluşur. Toynaklı hayvanların tersine, gergedanların gözleri iyi görmez, fakat işitme ve koku alma duyuları oldukça gelişmiştir.

Çok iri oldukları halde oldukça hareketlidirler ve iyi birer koşucudurlar. Kalın derilerini hiç zedelemeden sık dikenli çalılıklar arasında kolayca dolaşabilirler. Sumatra gergedanı dışındaki türlerin derileri kılsızdır, yalnız hepsinin kulak ve kuyruk uçlarında fırça gibi kıllar bulunur.

Açık alanların sık ormanlarla birleştiği kesimlerde ya da ormanlarda yaşayan gergedanlar sulu yerlerden uzaklaşamazlar. Her 4-6 günde bir su kenarlarına gidip çamurlarda yatmaktan çok hoşlanırlar. Üzerlerinde kuruyan çamurla derilerini sokucu böceklerden korudukları ve vücut sıcaklıklarını kontrol altında tutukları için, su ve çamur banyoları en önemli ihtiyaçlarındandır.

Gergedanların ilginç özelliklerinden biri de tuzdan çok hoşlanmalarıdır. Zaman zaman denizde uzak bölgelerde bulunan kaya tuzu yataklarına uğrarlar. Bunlar, hayvanlar’ın kuşaklar boyunca süren arama sonunda bulmuş oldukları gizli tuz yataklarıdır.