Kardiyomiyopati

0
197

Kalp adalesinin hastalıklarına kardiyomiyopati denir. Oluşturan etkenlere göre birincil ve ikincil olarak ikiye ayrılırlar. Birincil kardiyomiyopatiler nedeni bilinmeyen (koroner kalp hastalığı, kapak hastalığı, hipertansiyon veya pulmoner hipertansiyon, enfeksiyon, toksisite, konjenital kalp-damar defektleri ve perikard hastalıkları olmadan oluşan) miyokard hastalıklarına denir. İkincil kardiyomiyopatiler ise belli bir nedeni olanlardır. Başlıca 3 tip kardiyomiyopati vardır: Dilate, Hipertrofik ve Restriktif.

Dilate kardiyomiyopatide; kalp kası zayıflar ve giderek kalp pompa fonksiyonunu yitirir. Kalp kanı ileri doğru pompalayamadığından sol karıncıkta kan basıncı artar ve kalp genişlemeye başlar. Dilate kardiyomiyopatide genişleme aylar ve yıllar içerisinde olur. Hipertrofik kardiyomiyopatide; kalp duvarları asimetrik şekilde kalınlaşır. Kalp duvarları belirli bir kalınlıktan sonra yeterli kan pompalayamaz. Kalınlaşmış kalp duvarları çok sertleşir ve kalbe kan doluşu zorlaşır. Kalbin esnekliği azalır. İçine kan dolduramaz. Aşırı büyüyen kalp kası kalbin şeklini de bozar. Bazı Hipertrofik kardiyomiyopatili hastalarda hipertrofiden sonra kalp genişler ve dilate kardiyomiyopatideki hale gelir. Restriktif kardiyomiyopati’de; ise kalp kası içerisinde anormal madde birikmeleri oluşur, kalbin iç duvarında bir nedbe dokusu oluşur ve kalp kası çok sert hale gelir. Restriktif kardiyomiyopati en nadir görülen kardiyomiyopati tipidir.

Belirtiler:

Kardiyomiyopati erken safhalarda herhangi bir belirtiye neden olamayabilir. Başka bir hastalığı teşhis etmek için çekilen göğüs röntgeni kalbin genişlediğini gösterdiğinde tesadüfen keşfedilebilir. Kardiyomiyopati belirtilere neden olduğunda, bunlar artık zayıf (sorunlu) bir kalbin neden olduğu halsizlik, güçsüzlük ve çok az efor sarfedildiğinde veya uzanırken bile oluşan nefessiz kalma gibi belirtilerdir. Kardiyomiyopati anormal kalp ritimlerine (ritim bozukluklarına) neden olduğunda belirtiler çarpıntı, sersemlik hali, bayılma ve hatta ani ölümü kapsayabilir. Hipertrofik kardiyomiyopatisi olan kişilerde göğüs ağrısı da gelişebilir.

Tedavi:

Kardiyomiyopatilerin tedavisi kardiyomiyopatinin tipine, hastanın yakınmalarına ve ani kalp ölümü riskine göre planlanır ve yapılır.