Skleroderma

0
20

Skleroderma nadir, müzmin bir hastalıktır. Eklem etrafındaki bağ dokusunu, etkilenen deri alanının altındaki kan damarlarını ve iç organları etkiler. Özellikle deri etkilenmiştir. Ancak kalp, akciğerler, böbrekler ve sindirim sistemi de hastalıklardan etkilenebilir. Hastaların deri ve derialtı bağ dokusunda kollagen ve elastik lifler sayıca çoğalıp, deri sertleşir. Yalnız deriyi bölgesel olarak etkilemiş de olabilir. Kadınlar erkeklerden 3 ila 4 kat daha sık etkilenir. Hastalık genellikle 25 ve 50 yaşları arasında başlar. Nadiren çocukluk ve yaşlılıkta da başlayabilir. Sklerodermanın nedeni bilinmiyor. Bulaşıcı değildir ve bir kuşaktan diğerine direkt olarak geçmez. Yine de diğer birçok hastalıkta olduğu gibi bazı ailelerin yakalanması diğerlerine göre daha muhtemel görünmektedir.

Sklerodermanın Belirtileri:

Sklerodermanın erken belirtilerinden biri, özellikle sabahları, el ve ayakların şişmesidir. El ve ayak parmaklarının derisi şişmiş görünebilir veya hissedilebilir. Cilt parlak hale gelebilir ve olağan cilt kırışıklıkları ortaya çıkmayabilir. Yüz cildi sert görünebilir. Sklerodermalı kişilerin yaklaşık %95’inde özellikle ellerdeki, kollardaki ve yüzdeki deride bir miktar kalınlaşma ve sertleşme vardır. Skleroderma eklemlerin iltihabına da neden olabilir. Bu, beraberinde ağrı, sertlik, şişlik, ısı artışı ve hassasiyet getirir. Bazen kas güçsüzlüğü sklerodermanın erken bir belirtisidir. Kontraktürler (eklem bükülmüş konuma gelirse) derinin ve eklem etrafındaki dokuların gerginliğinden dolayı meydana gelebilir. Kontraktürler parmaklarda ve vücudun başka yerlerinde de oluşabilir. Hastalık iç organların bağ dokularını da etkileyebilir. Mesela, sindirim sistemi tutulursa yemek borusu kasları (ağızdan midemize uzanan boru) zayıflayabilir. Yutma etkilenir, bu nedenle yiyecekleri mideye indirmek zorlaşır. Mide yanması sık görülür. Bazen orta ve aşağı bağırsak etkilenebilir ve bağırsak işlevleri bozulur. Bunun yanında akciğer,kalp ve böbrek gibi organlar da etkilenebilir.

Sklerodermanın Tedavisi:

Tedavi egzersiz, cilt bakımı ve durumu kontrol etmeye veya yeni sorunları tedavi etmeye yardımcı olacak ilaçların kullanımından oluşur.