Dayanıklı Foklar

0
45

Foklar 40 Kilogramlık Su Basıncına Dayanabilirler…

Foklar, Etçiller takımının en büyük yüzgeçayaklı familyasıdır. Soğuk ve ılıman denizlerin kıyılarında yaygındırlar, tropik denizlerde çok az türleri buunur. Familyanın Türkiye’de rastlanabilen tek temsilcisi Akdeniz foku’dur.

Fokların ortalama ölçüleri morslar ve denizaslanıgillerden küçüktür. En küçükleri Baykal Gölü foku ve kıvrak fok, 110-140 cm uzunluğa ve 50 kg’dan biraz fazla bir ağırlığa ulaşırlar. Büyüklük rekorunu 6,5 metre uzunluğa ve 4 ton ağırlığa kadar varan deniz fili tutmaktadır.

Fokların dış görünüşlerine bakıldığında boyunları yokmuş ve kafaları doğrudan vücutlarının üstüne oturuyor gibi görünürler ama bütün memelileride olduğu gibi onların da boyunlarında yedi eklem bulunur ve boyunlarında güçlü kasları vardır. Yüzerken kafalrını eğik tutarlar; ama avlarını yakalarken hemen kafalarını dikerler. Su altında 40 kilogramlık su basıncına dayanabilirler, bu da onların suda rahat hareket etmesini sağlar.

Yavru fok yüzmeyi öğreninceye dek su üstünde kalmak zorundadır. Bu sırada postu, kamufle olup saklanabileceği şekilde beyaz renktedir. Büyüyüp geliştikçe postu koyulaşır.Kalın kürkünün hemen altındaki 10 cm kalınlığındaki yağ tabaka ise onu soğuktan korumaya yeter. Korunmasız gibi görünen bu yavru, beyaz kürkünün rengi ile düşmanlarından, kalın yağ tabakası sayesinde de donmaktan korunur.

Fok, avını gzölerini kullanmadan, suda bıraktığı izleri takip ederek bulur. Bu izler çıplak gözle görülemeyen, avın hareketiyle suda oluşan hidrodinamik dalgalardır. Fok, avına yalnızca bu izleri takip ederek ulaşır. Bu yetenekleri sayesinde fokların karanlık ya da bulanık sularda avlanmaları hiç de zor olmaz.

Fok, memeli bir hayvandır. Hayatta kalabilmesi için hava alması şarttır. Bu yüzden buzda kendine bir çıkış deliği arar, eğer delik bulmaz ise kendine çıkış oluşturmak zorundadır. İşte bu noktada uzun dişleri kendisine yardım eder. Uzun dişleriyle buzu rahatça kemirir, kırar ve böylece havaya kavuşur.

Deniz suyu özellikle derinlerde çok serindir. Soğuk sularda yaşayan canlılardan olan foklar bu nedenle derilerinin altında kalın bir yağ tabakasına sahiptirler. Bu tabaka fokların vücut ısısının çok çabuk kaybolmasını önlemeye yarar. Fokların ilginç özelliklerinden başka bir tanesi de dişi fokların bilinen en zengin, en besleyici sütü üretmeleridir. Bu süt zorlu koşullarda yetişen yavruların çok süratli büyümelerini sağlar.