İpeğin Hammaddesi İpek Böceği

0
110

Bir İpek Böceği Kendini Hapsedeceği Koza İçin 2 Kilometre İplik Üretir…

İpek böceği kelebeğin tırtılı halk arasında ipek böceği olarak bilinir. Diğer pek çok kelebek tırtılı gibi, pupa evresini geçirirken çevresine bir koza örer. Bu kozanın ipek olan tellerinden ipek elde edilir.

İpek böceği kelebeği ilk kez M.Ö. 1800 yılında Çin’de evcilleştirilmiş ve tırtıları ipekçilikte kullanılmaya başlanmıştır. Doğu ülkelerinin ipek böceği kelebeği bütün yıl ürer. Avrupa’da yılda bir kuşak üreyen bu kelebek, doğuda altı ya da daha fazla kuşak verir.

Yumurtalar bırakıldıktan 8-10 gün sonra çıkan tırtıllar, yanlız dut yaprakları yiyerek beslenirler ve bir ay içinde büyüyüp koza örecek duruma gelirler. Hücrelerine yerleşince üst dudaklarındaki delikten ipek hâlinde zamk gibi bir sıvı çıkararak kozalarını yapmaya başlarlar. Sürekli olarak çıkan telin uzunluğu genellikle 900 m kadardır; kimi zamanlar 2 km’yi bulabilir.

Tırtıl pupa evresini tamamladığı takdirde ergin kelebek hâlinde kozadan dışarıya çıkar ve kozanın ipeğini bozar. Bunun önlenmesi için pupa evresini tamamlamadan tırtılın öldürülmesi gerekir. Bu nedenle kozalar kısa bir süre çok yüksek ısıda tutulur.