Miskin Koala

0
352

Koalalar o kadar tembeldirler ki, neredeyse tüm yaşamlarını aynı ağacın üzerinde geçirirler…

Dünyanın en tembel hayvanlarından biri olarak bilinen Koala, Avusturulya’ya özgü, otçul, keseli ve ağaçta yaşayan bir memelidir. Oyuncak bir ayıya benzeyen yapısıyla oldukça sevimli görünen bu hayvanlar, Avusturulya’nın batı kıyıları boyunca ve ormanları besleyecek kadar yağışın bulunduğu iç kesimde yaşar. Güney Avusturulya Koalaları, kürkleri yüzünden XX. yüzyıl’ın başında büyük katliama uğramış ve sayıları oldukça azalmıştır.

”Koala” adının nereden geldiği bilinmemekle birlikte, Aborijin dilinde ”su içmeyen” anlamına geldiği oldukça sık söylenen bir şeydir. Gerçekten de koalalar çok nadir su içerler. Suya ihtiyaçları olmadığı için değil; temel besin maddeleri olan okaliptüs yapraklarından ihtiyaçları olan tüm suyu aldıkları için ayrıca su içmeye gerek duymazlar. Sadece yapraklarda yeterli nemin bulunmadığı kuraklık dönemlerinde ve hastalandıklarında suya ihtiyaç duyarlar.

Vücut yapıları bulundukları çevreye oldukça iyi uyum sağlayan koalaların, kol ve pençeleri geniş gövdeli okaliptüslere kolaylıkla tırmanmalarına yardımcı olur. Ön ayaklarındaki ilk iki parmakları diğer üç taneden ayrıktır ve kendi vücudumuzu düşünürsek bu iki tane başparmakları olduğu anlamına gelir. Pençeleri ağaçların yumuşak ve düzgün gövdelerine çengel gibi saplanabilen bu hayvanlar ağaç dallarını rahatça kavrayabilir ve dallara sarılarak kolaylıkla tırmanabilir. Ancak koalaların özellikleri bunlarla sınırlı değildir; oldukça özellikleri de vardır:

Okaliptüs yapraklar yüksek miktarda lif ve çok az da protein içerir. Bu yapraklarda güçlü kokulu yağlar, fenolik bileşimler ve birçok memeli için zehirli sayılabilecek siyanür niteliğinde maddeler de bulunur. Başka hayvanlara oldukça zarar verebilecek yapıya sahip bu maddeler, koalanın vücudununda zehir etkisini kaybeder. Çünkü koalanın çok özel bir sindirim sistemi vardır. Bu özelliği ile ”Minyatür Bir Biyokimyasal Fabrika” olduğu söylenir.

Diğer memeliler gibi koala da, okaliptüsün ana maddesi olan selülözu sinderemez. Ancak bu işlemi, onun için selülozu sindirebilen ve koalanın körbağırsağında yaşayan mikroorganizmalar yaparlar. Bu kör bağırsak, kalın bağırsağa açılır ve oldukça büyüktür. Öyle ki körbağırsak toplam bağırsak uzunluğunun beşte birini oluşturur.

Daha önce de belirtiği gibi, koalanın tek besin kaynağı okaliptüs yapraklarıdır. bu ise hayvanın karbonhidrat gereksinimini, mikroorganizmaların selülozu sindirmesiyle karşılaması anlamına gelir. bu da mikroorganizmalar olmadan koalaların yaşamalarının mümkün olmadığı apaçık kanıtıdır.

Ayrıca uykucu olmalarıyla karikatürlere, filmlere ve dizilere sıkça konuk olan koalalar, dünyanın gerçekten de en tembel hayvanlarındandır. Neredeyse tüm yaşamlarını aynı ağacın üzerinde geçirebilirler. Yedikleri yapraklar bitse bile başka bir ağaca geçmek yerine, aynı ağaçtaki yaprakların yeniden büyümesini beklerler.