Uzun Tüylü Sen Bernard

0
95

İngilizce: Long Haired St. Bernard
Almanca: Langhaariger St. Bernardshund

Sen Bernard’ın kökeni çok eski zamanlara uzanır. Atası Tibet Mastifi olduğundan yaklaşık iki bin yıl önce Romalılar tarafından Alplere getiirlen Mastiflerden türemiş olabileceği düşünülmektedir. Sen Bernard ırkı ilk kez Büyük Sen Bernard Geçiti yakınındaki St.Bernard de Menthon HAstanesi’nde ortaya çıkmıştır. Buradaki keşişler, eski zaman MAstiflerini, Danua ve Büyük Pireneli (İng.Great Pyrenees) ile melezlemiş olmalıdırlar. Bu keşişlerin dikkatli bir şekilde sürdürdüğü yetiştirme sonunda, şaşılacak denli iri olan bu ırk elde edilmiştir. Sen Bernard’a ait ilk resim 1350 yılına ait bir İsviçre armasına işlenmiştir. Kurtarma köpeği olarak kullanılması ve ün kazanması, on yedinci yüzyılın ortasına rastlar.

Irk Özellikleri:

Sen Bernard, çok iri, gürbüz ve kaslı bir ırk olup çok güçlü bir başı vardır. Omuz yüksekliği erkek köpeklerde en az 70cm, dişi köpeklerde ise en az 65cm’dir. Vcut ağırlığı 50-55kg arasında değişir. Geniş ve hafifçe dışbükey bir kafatası olup, derisi belirgin şekilde kırışıktır. Burun kanalı düzdür, kaftası ve ağız-burun bölgesi arasındaki geçiş belirgindir. Ağız-burun bölgesi uzun olmaktan çok, yüksektir. Üst dudaklar sarkar. Dişleri eksiksiz ve güçlüdür. Gözleri orta büyüklükte, koyu kayverengi ve hafifçe aşağı çekiktir. Gözler, başın yanlarına doğru değil, önüne doğru yerleşmiştir. Kulakları orta büyüklükte olup başın her iki yanından aşağıda sarkar. Güçlü bir boynu ve gerdanı vardır. Tüy örtüsü orta uzunlukta, parlak, hafif dalgalı ama kıvırcık olmayan kıllardan oluşur. Tüy örtüsünün engi, kızıl üzerine beyaz lekeli veya beyaz üzerine kızıl lekelidir. Kızıl herhabgi bir tonda olabilir. Erkek köpekler çoğunlukla siyah renklidir.

Mizacı:

Sen Bernard ırkı insanlarla çok iyi geçinir. İtaatkar, çok sadık, sakin ve düşünceli olmakla birlikte çoğunlukla küçük köpeklerden hoşlanmaz. Çığları önceden hissetmek gibi gizemli bir yeteneği vardır.

İnsanlığa Katkıları:

Bu ırk çok iyi bilindiği üzere geçmişte St.Bernard hastanesi yakınlarındaki karlı geçitlerde kayıp yolcuları ve Alpler bölgesinin yerlilerini kurtarmakta insanlığa katkı sağlamışlardır. Günümüzde hemen hep refakatçi köpek olarak insanlığa katkı sağlamaktadırlar. Evde bakılmaya uygun değildir. Bazı köpekler halen çığda kurtarma amaçlı olarak eğitilmektedir.

Not: Uzun Tüylü Sen Bernard’ın tüy örtüsünün geniş dişli bir tarakla ve sert bir fırçayla sıkça taranması gerekir. Bahçede tutulsa dahidir ama yine de her gün uzun yürüyüşlere çıkartılması gerekir.