Cana Yakın Muhabbet Kuşları

0
74

Muhabbet Kuşlarının Oldukça Geniş Sözcük Dağarcığı Vardır; Yaklaşık 1700 Kelime Bilmektedirler…

Muhabbet kuşu, papağangiller familyasından, çok yaygın biçimde kafeslerde beslenen bir papağan türüdür. Bu türün uzunluğu ortalama 19 cm’dir. Doğal renkleri sarı ve yeşil olmasına karşılık değişim sonucunda yüzlerce değişik renkte muhabbet kuşu elde edilmiştir.

Hemen hemen tümün yüzünde benekler ve üst bölümlerinde sık sıralı çizgiler vardır. Erkek ve dişi birbirine benzerse de gagalarının tabanındaki tüysüz deri, mevsime bağlı olarak renk değiştirebilir. Yavru erkeklerde bu deri pembedir, zamanla maviye döner. Dişilerde yavruyken beyaz olan deri, hayvan yaşlandıkça pembe-kahverengiye döner.

Doğal ortamları olan Avustrulya otlaklarında büyük sürüler oluşturan bu kuşlar, tohumla beslenir ve ağaç kovuklarında koloni hâlinde ürerler. Dişiler yuvalara yılda iki kez 6-8 yumurta bırakırlar.

Evcil hayvan olarak evlerde beslenen muhabbet kuşları yavruyken alınıp, sevgiyle büyütüldükleri kafes dışında uzun süreli tutulabilirler. Genellikle çok narin yapılıdırlar ve çok zekidirler. Ayrıca çok sempatik hayvanlardır. Bazı türleri konuşamayı öğrenebilirler. Bu türlerin sözcük hafızalarının 1700 kelime olduğu tespit edilmiştir. Erkek muhabbet kuşları dişilere nazaran daha hareketli ve konuşkandırlar.

Dişi muhabbet kuşları 4-5, erkekler ise 5-6 yaşından sonra çökerler. Ortalama ömürleri 9-11’dir. Beslenme şekilleri, yaşadığı yer gibi faktörlere göre daha uzun veya daha kısa yaşayabilirler.