Kıtlık Getiren Çekirge

0
344

Çekirgelerin Kanı Beyazdır…

İstila ve yok etme konusunda en uzman hayvanlardan olan Çekirge, düzkanatlı sınıfında yer alır ve sıçrayarak ilerlemesiyle ünlüdür.

Vücut yapıları oldukça ilginçtir. Kanatları uçmalarını sağlar ve kısa mesafeler için de güçlü bacakları vardır; bu da zıplayarak yol alamalarını sağlar. Oldukça obur bir hayvandır ve bitkilerle beslenir. Özel pigment sayaseinde kanları da beyazdır.

Özellikle sıcak çöllere yakın yerlerde (Akdeniz çevresindeki bölgeler, Kuzey Amerika ve Arjantin’in orta kesimi, Asya ve Afrika çöllerine yakın bölgeler) yaşayan çekirgeler tarıma büyük zarar verirler. Türkiye’de çekirgeden zarar gören kesimler Güney Anadolu ve Trakyadır.

Çekirgeler, zengin bitki örtülü ülkelere yaptıkları dehşet verici göçlerle ünlüdür. Kümeler halinde bırakılan yumurtalardan ilk yağmurlardan hemen sonra çıkan kanatsız çekirge yavruları büyük topluluklar halinde bitkilere saldırır.Yavrular erginleşip kanatlanınca göçün hızı daha da artar; karabulut gibi göç eden çekirge sürüsü indiği yerdeki bitkileri kısa sürede yiyip bitirir. Sıcak mevsimin sonunda dişiler bulundukları yerde yumurtlar; daha sonra erginler kalabalık topluluklar halinde ölür ve bu defa da cesetleri hastalıklara yol açar.