Koruma Altına Alınan Deniz Kaplumbağaları

0
72

Deniz Kaplumbağasının Cinsiyeti, Yumurtanın Durduğu Kumun Sıcaklığına Göre Belirlenir…

Deniz Kaplumbağası, denizlerde yaşar. Sırt tarafı kırmızımsı kahverengi, alt tarafı ise beyazımsı açık sarı renklidir. Bacakları yüzmeye yarayacak şekilde kürek biçimi almıştır. Dış kenarlarında en fazla iki tırnak bulunur.

Yumurtalarını gece kumsallarda açtıkları çukurlara gömerler. Bir defasında 100 yuurta bırakabilir. Yavruların cinsiyeti durduğu kumun sıcaklığına göre belirlenir. 29°C’den sıcak yerlerde dişi, soğuk yerlerde de erkek deniz kaplumbağası nüfusu daha yoğun olur. Yavrular iki aylık kuluçka döneminden sonra gece vakt yumurtadan çıkarak denize giderler. Nesli tükenme tehlikesi altında olduğu için koruma altındadır.

Kaplumbağa yavruları deniz yönünü denizin pırıltısından hissederler. Suyun üzerindeki parlaklık onları çeker. Yuvadan çıkıp sel gibi denize doğru yarışlarına başlarlar. Hayat dolu ama savunmasız yavrular, kumsal boyunca beceriksizce çabalayıp dururlar. Bunların da anneleri gibi denize varabilmeleri için etrafın tamamen karanlık olması gereklidir. Işık yanan bir ev, araba, sokak lambası varsa yavrular ışığa doğru ilerler ve sonunda hepsi ölürler. Yavruların gece çıkmalarının asıl sebebi ise kızgın güneşten korunmak içindir. Gündüz çıkacak olsalar güneşin kavurucu sıcaklığı onları derhal kurutup öldürecektir.

Deniz kaplumbağaları, yumurtalarını bırakmak içinsahile çıktıklarında, tuzlu gözyaşı dökerler. Bunun sebebi, gözlerinin kenarındaki bezlerden vücutlarındaki fazla tuzun atılmasını sağlamaktır. Kaplumbağalar denizde yüzerlerken tuzlu su içerler ve vucütlarındaki fazla tuzdan kurtulmaları gerekmektedir.

Deniz kaplumbağalarının başka bir özelliği büyüdükleri zaman yumurta bırakmak için doğdukları kumsallara geri dönmeleridir. Bu kaplumbağların yumurtlamak için binlerce kilometre yüzdükten sonra doğdukları yeri nasıl buldukları bilim adamlarınca hâlen tam anlaşılamamıştır.