Obur Karıncayiyen

0
155

Dev Karıncayiyen Günde 30.000 Kadar Karınca Yer…

Karıncayiyenlerin günümüze kadar gelmiş üç türünden en irisi olan dev karıncayiyen başka hayvanlarınkine pek benzemeyen görüntüsü yardımıyla kolaylıkla tanınabilir. Rengi gri olup, üzerinde gırtlağından başlayarak omuzlarından geçen ve sırta doğru giden, kenarları beyaz, ortası siyah bir çizgi vardır. Kılları uzun ve serttir. Başı boru gibi, kulakları küçük ve yuvarlıktır. Yüzünün ön kısmı uzun ve svri olıp, ince bir ağızla son bulur. Hayvan, kalem gibi ince olan dilini 60 cm kadar ileri uzabilir.

Uyurken aldığı biçim çok ilginçtir. Burnunu göğsüne değeyecek kadar kıvırır ve kuyruğu ile bütün vücudunu örter. Issız kesimlerde gündüz daha hareketlidir; hayvanların çok olduğu kesimlerde ise gece ortaya çıkar. İyi yüzer; geniş akarsularda karşıda karşıya geçebilir. Dişleri olmadığı ve ağzı küçük olduğu çin düşmanını ısıramaz; ancak kıstırdığında güçlü tırnaklarıyla tehlikeli şekilde yaralar. Jaguarlar bile ergin bir dev karıncayiyele kavgaya giremekten çekinirler.

Bu hayvanın başlıca besini beyaz karıncadır. Pençeleriyle sert duvarlı karınca yuvalarını açar ve diliyle karıncaları yakalar. Dili tükürükle kaplı olduğu için yapışkandır. Çok oburdur. Günde 30.000 beyaz karınca yiyebilir.