Uçuş Rekortmeni Boğazlı Kırlangıç

0
98

Dünyanın En Hızlı Kuşu Boğazlı Kırlangıç, 3 Saniye Süreyle Saatte 128 Km’ye Ulaşabilir…

Kutuplar hariç dünyanın her tarafında yaşayabilen kırlangıçlar, sinek avlayarak geçinen küçük ötücü kuşlardır. Boyları 10-23 cm arasında değişir. Çoğunun karnı beyaz, baş, kuyruk ve kanatları siyah, alın ve gerdanı kahverengi parlak tüylüdür. Kısa ayaklarının tırnakları sivri olduğundan düz, yatsı zeminlere rahatça tutunurlar. Üçgen şeklindeki gagaları geniş yırtmaçlı olup ağızları açık uçarken sinek, sivri sinek gibi küçük böcekleri avlarlar. Kuyrukları çatallı, kanatları uzun ve sivridir. Hızlı uçarlar. KUyruklarını dümen olarak kullanır, ani dalışlar yaparlar. Çoğu sürü hâlinde yaşar.

Yaz sonunda, günler kısalıp, böcekler azalınca yavru ve erginler göç ederek kışı Afrika’da geçirirler. İlk baharda geri dönerler. Diğer göçmen kuşların aksine gündüz göç yollarına devam ederler. Göç sırasında bazen şiddetli yağmur ve fırtınalar binlercesinin ölümüne sebep olur.

Binaların çatı altlarına, saçaklarına ve pencere oyuklarına çamur ve kilden çanak şeklinde sağlam yuvalar yaparlar. Dişi kırlangıç, erkeğin tükürüğüyle harç ederek gagasıyla getirdiği çamuru toplar, saman ve otlarla sekiz gün içinde sağlam bir yuva yaparlar. Geniş ve yassı gagalarını, yuvarlarını yaparken çamurları sıvamak için mala gibi kullanırlar. Yuvaların çoğu ancak bir kırlangıcın girebileceği kadardır. Yuvalarını gruplar hâlinde mağara, kayalık ve ağaçlara yapan türler de vardır.

Boğazlı kırlangıç adı verilen tür, dünyanın en hızlı kuşu olarak kabul edilir. Yapılan bir ölçümde boğazlı kırlangıçın hızı saatte 128 km olarak belirlenmiştir.