Eskimo Köpeği

0
79

İngilizce: Eskimo Dog

Eskimo Köpeği, Doğu Sibirya’ya özgü, yerel bir ırktır. On dokuzuncu yüzyılda Alaska ve Grönland’a getirilmiştir. Bu bölgeler, Eskimo Köpeği için çok ideal yaşam alanları oluşturmuştur.

Irk Özellikleri:

Çok iri bir ırk olup kurt benzeri bir ifadesi vardır. Vücut ağırlığı erkek köpeklerde 30-50 kg, dişi köpeklerde ise 25-48 kg arasında değişir. Omuz yüksekliği 40-45 cm arasıdır. Eskimo köpeğinin başı iri ve koni biçimindedir; ağız-burun bölgesi orta uzunluktadır ve çenesi de çok güçlüdür. Gözleri derine yerleşik ve çekik olup bakışları çok canlıdır. Kulakları küçük ve ve üçgen biçimindedir. Kuyruğu kalındır ve hayvanın sırtına doğru kıvrılmış halde tutulur. Tüyleri yaklaşık 15 cm uzunluğunda olup köpeğin derisine nemin işlemesini önlemek üzere doğal olarak yağlı ve çok kalın bir iç postu vardır. -60°C ve hatta -70°C kadar düşük sıcaklıklara dayanabilir. Tüy örtüsü herhangi bir renk olabilir.

Mizacı:

Uysal, sadık ve sevecen olan Eskimo Köpeği yorulmak nedir bilmez. Biraz çekingendir. Sert davranıldığı taktirde daha da sıkılgan olma eğilimi gösterir.

İnsanlığa Katkıları:

Kutuplara özgü, tipik bir kızak köpeğidir. 20 Eskimo Köpeğinde oluşan bir sürü iki ton ağırlığında yük bulunan bir kızağı 40 km’lik bir mesafe boyunca durmaksızın çekebilir. Eskimo Köpeği havlamaz, ancak kurt gibi ulur. Evde bakılmaya uygun değildir.